Календарь событий

22 июля 2020

Налкъут мыункIыфI

ГукъэкI бжыгъэншэрэ гупсысэ мыу­жыхкIэ гъэнщIащ КIыщокъуэ Алим и тхыгъэхэмрэ гъащIэмрэ, кууагъ и лъэ­ныкъуэкIэ абы бжьыпэр щиIыгъщ бгы­рыс лъэпкъхэм я литературэм, хуэфэщэжу къыхужаIэ «Иджы­рей Кавказым и акъылыфIэ» псалъэхэр.

Дунейм щыхъыбархэр

Азербайджанымрэ Армениемрэ яку иджыблагъэ къыдэхъуа къаугъэм иригузавэр а къэралхэм щыпсэухэм я закъуэкъым – абы егъэпIейтей Совет Союзым хыхьэу щыта республикэхэм исхэри.

Зыгъэсэныгъэхэр ирагъэкIуэкI

Урысей гвардием Къэбэрдей-Балъкъэрым щиIэ къудамэм щекIуэкIа зыгъэсэныгъэхэр теухуат мамыр лъэхъэнэм и дзэхэр ныкъусаныгъэншэу зэрызэдэлэжьэну щIыкIэм.

Балъкъэрхэм я щхьэ кърикIуар

ТхылъыщIэ

XX лIэщIыгъуэм балъкъэрхэм я псэукIар къызыхэщыж  дэфтэрхэмрэ тхыгъэхэмрэ щызэхуэхьэса томих Котляровхэ Мариерэ Викторрэ я тхылъ тедзапIэм къыщыдагъэкIын зэрыщIадзар нэхъапэIуэкIэ теддзауэ щытащ.

ЛIыгъэрэ акъылрэ

КIыщокъуэм цIыхур егъэлеяуэ фIыуэ елъа­гъури, арагъэнщ езыри псом я щхьэу фIыуэ щIалъагъур. Абы и гъащIэ уэрыр, и тхыгъэхэм куэдрэ къыхигъэщ ады­гэш шагъдий цIэрыIуэм тесу зэпич гъащIэшхуэ гъуэгуанэр гъэнщIащ цIыхубэм и насыпым щIэбэнынымкIэ.

Псыпэ

ГъащIэр лъэны­къуэ зэмылIэужьыгъуэ куэду зэрызэхэ­лъым ещхьу, бгъэды­хьэкIэ зыбжанэкIэ утепсэ­лъыхь хъунущ КIыщокъуэ Алим и къекIуэкIыкIамрэ и дуней тетыкIамрэ.

Он был прост, как правда, и велик, как Эльбрус

Когда я учился на филологическом факультете КБГУ, курс современной литературы нам читал талантливый и влюблённый в поэзию Алима Кешокова преподаватель Мусарби Сокуров. Именно он привил студентам любовь к творчеству Алима Пшемаховича. Сегодня это может по­ка­заться преувеличением, но в то время мы не только читали, но и знали наизусть многие произведения Кешокова, Кулиева, гордились национальными классиками, под­ражая им, сами пробовали писать стихи. Из меня, к со­жалению, поэта не вышло, но многие мои сверстники стали в последующем известными поэтами и прозаиками.

Анэдэлъхубзэм и IэфIыр

Зы ныбжькъым икIи ныбжьитIкъым Алим и усыгъэ жьгъырухэм, и роман куп­щIа­фIэ­хэм щIапIыкIар. Ады­гэбзэм и Iэ­фIыр зы­хэ­зы­щIэ­ну хуей дэтхэнэми ­нэхъ игъэпажэ ды­дэ­хэм ящыщщ абы и тхы­гъэхэр, лъэп­къыр щы­­Iэ­хукIи, шэч хэ­мы­лъу, ди ли­терату­рэм и жьан­­тIэм Алим и цIэр жьгъырууэ къы­­дэ­Iу­кIынщ.

Япэ урысей альпинист Хьэшыр Чылар

Iуащхьэмахуэ теухуа псалъэ

Минрэ щийрэ тIощIрэ ещанэ гъэм Кавказ Ипщэм щыIа урысыдзэхэм я уна­фэщI нэхъыщхьэу мэув генерал Эмануэль… Зи щIы­хьыр иныр щытащ Урысей пащтыхьым и адъютанту…

Хэкум зэи щыгъупщэнукъым

КIыщокъуэ Алим и усыгъэхэм, и роман гъуэ­зэджэхэм яубзыхуащ зауэ нэужь илъэсхэм гъуэгуанэщIэ техьа къэбэрдей литературэм и хэкIы­-пIэ нэхъыщхьэхэмрэ и унэтIыпIэхэмрэ.

Илъэс минитIрэ илъэс пщыкIуплIыр

Илъэс минитIрэ илъэс пщыкIуплIыр -
А гъэр мыгувэу езыр къэсынущ.
Бжьыпэр зыIыгъым
къыIэщIихынурэ,
Зыри зимыIэм къылъигъэсынущ.

«Нобэ щэ хъунут» - сэр щхьэкIэ жаIэу
Iэнэ тIысыни хэкум исынущ.
Илъэс минитIрэ илъэс пщыкIуплIыр
УемылIэлIэххэу езыр къэсынущ…

Иреуэлбанэ е иребзыгъэ.
А махуэм бзухэр абгъуэ исынкъым,
ВакIуэ дэкIыгъуэм жаIа уэрэдхэр
Ягу къэмыкIыжу яхуэшэчынкъым.

Ласицкене Урысейр ибгынэну?

Къэбэрдей-Балъкъэрыр зэрыгушхуэ икIи зэрыпагэ, лъагэу дэлъеинымкIэ дуней псом щэнейрэ я чемпион прохладнэдэс Ласицкене (Кучинэ) Марие щытыкIэ гугъум ихуащ. Мыгувэу абы Урысейр ибгынэнкIэ хъунущ.